آیا پارکت موریانه میزند؟

آیا پارکت موریانه می زند؟

آیا پارکت موریانه میزند؟

یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که اغلب افراد هنگام خرید پارکت با آن مواجه می‌شوند٬ این است که آیا پارکت موریانه میزند؟ یا خیر. خرید پارکت لمینت و چوبی امروزه به یک مسئله کاملا عادی و روتین تبدیل شده است و بسیاری از خانواده‌ها، شرکت‌ها و موسسات هر کدام به دلیل مزایای زیاد این پارکت‌ها از آن در محل زندگی و یا کار خود استفاده می‌کنند. طبیعتا کسانی که اقدام به خرید پارکت لمینت و پارکت چوبی می‌کنند، می‌خواهند از این محصول سال‌های زیادی استفاده کنند٬ اما بسیاری از افراد هنگام خرید این کفپوش‌ها نگران هستند که آسیب موریانه به پارکت چوبی چه میزان است؟ در این مقاله قصد داریم تمام ابهامات شما را در رابطه با موریانه و پارکت حل کنیم.

فهرست:

  • موریانه چیست؟
  • نشانه‌های موریانه در پارکت
  • اگر به موریانه ها توجه نکنیم، چه می شود؟
  • مقابله با موریانه
  • انتخاب پارکت مقاوم در مقابل موریانه

موریانه چیست؟

موریانه‌ها گونه‌ای از حشرات‌ هستند که دارای بدنی نرم بوده و شباهت ظاهری زیادی به مورچه دارند. غذای اصلی این حشرات چوب است٬ به همین دلیل وجود موریانه در سازه‌های چوبی‌ مانند پارکت‌٬ یک خطر محسوب می‌شوند.

موریانه‌ها شامل سه دسته ‌می‌باشند٬ دسته اول موریانه‌هایی هستند که زیر خاک زندگی می‌کنند. دسته دوم موریانه‌های چوب خشک هستند و دسته اخر نیز موریانه‌های چوب‌های مرطوب می‌باشند.

آیا پارکت موریانه میزند؟
آیا پارکت موریانه میزند؟

طبق تحقیقات٬ بیشتر موریانه‌های موجود در ایران از نوع زیرزمینی هستند و از این راه خود را به وسایل چوبی داخل منزل می‌رسانند و خانه‌های خود را با استفاده از چوب‌های جویده شده٬ می‌سازند.


حتما بخوانید: نحوه نصب کفپوش پی وی سی روی کاشی و سرامیک


نشانه‌های موریانه در پارکت

وجود موریانه‌ها در پارکت نشانه‌های مشخص و دقیقی ندارد. این حشرات به عنوان حشراتی ساکت و بدون صدا شناخته می‌شوند و از داخل چوب‌های خشک و مرده تغذیه می‌کنند.

این حشرات ساختار چوب را به مرور زمان ضعیف و شکننده کرده و باعث بروز صداهایی غیر عادی از پارکت‌های چوبی و پارکت لمینت می‌شوند. بسیاری از مصرف‌کنندگان پارکت‌ها٬ این صداها را نشانه‌های وجود موریانه در این محصولات می‌دانند.

آیا پارکت موریانه میزند؟
آیا پارکت موریانه میزند؟

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ضد آب بودن پارکت لمینت


اگر به موریانه ها توجه نکنیم، چه می‌شود؟

در صورت توجه نکردن به موریانه‌های درون پارکت٬ آسیب به درون بافت آن گسترش پیدا کرده و یکپارچگی سازه را تهدید خواهد کرد. وجود سوراخ‌ روی پارکت٬ نشان از آسیب موریانه‌ها به این محصول می‌باشد. سوراخ‌های ایجاد شده توسط این حشرات گونه‌ای می‌باشد که انگار شخصی با وسیله‌ای نوک تیز٬ نقاطی را در سراسر کف خانه ایجاد کرده است. در مراحل بعدی ممکن است که این سوراخ‌ها به شکاف‌هایی عمیق‌تر نیز گسترش یابد.

مقابله با موریانه

در ادامه چند راهکار ساده برای مقابله با این حشرات را برای شما معرفی خواهیم کرد.

  1. در فضای مربوط از دستگاه تهویه هوا استفاده کنید.
  2. مسیر حرکت موریانه‌ها را از داخل ساختمان به بیرون ببندید.
  3. سعی کنید تا حد امکان محیط ساختمان و اتاق‌ها را خشک نگهدارید.
  4. خاک اطراف منزل یا ساختمانی که دچار موریانه شده است را سم‌پاشی کنید.
  5. تمام سوراخ ها و مسیرهایی که ممکن است در آن‌ها موریانه نفوذ کند را مسدود کنید.

انتخاب پارکت مقاوم در مقابل موریانه

معمولا برای ساخت پارکت‌های لمینت مقاوم از چوب درختانی استفاده می‌شود که کمتر در معرض خوردگی موریانه قرار می‌گیرند. از نمونه‌های این درختان می‌توان به سرو، سدار، بلوط، گردو و یا گیلاس اشاره کرد. همچنین در ساخت این پارکت‌ها از مواد مقاوم و بادوام استفاده می‌شود و هنگام نصب آن‌ها نیز از فوم سایلنت استفاده می‌کنند. در این صورت دیگر جای نگرانی برای انواع آسیب‌های طبیعی مانند موریانه وجود نخواهد داشت.

آیا پارکت موریانه میزند؟
آیا پارکت موریانه میزند؟

حتما بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین کفپوش و پارکت خانه


سخن پایانی

استفاده از پارکت‌های لمینت امروزه امری رایج‌ و متداول می‌باشد. این محصولات یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی داخلی به حساب می‌آیند که می‌توان به وسیله‌ی آن‌ها به راحتی در هر محیطی تغییراتی چشم‌گیر ایجاد کرد. برخی از افراد هنگام خرید این پارکت‌ها نگران هستند که آیا پارکت موریانه میزند؟ یا خیر. این اتفاق غیرممکن نمی‌باشد٬ اما با فناوری‌های پیشرفته‌ای که در ساخت این محصولات چوبی استفاده می‌شود٬ احتمال رخ دادن چنین اتفاقی بسیار کم شده است. با این حال در مقاله آیا پارکت موریانه میزند؟ به بررسی نشانه‌های وجود این حشرات در پارکت‌ها و روش‌های مقابله با آنان پرداختیم تا در صورت وقوع آن٬ بتوان مشکل را برطرف کرد. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. ممنون که تا پایان همراه ما بودید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *