آشنایی با انواع پوستر دیواری

آشنایی با انواع پوستر دیواری

آشنایی با انواع پوستر دیواری

پوستر دیواری نوعی پوشش برای سطوح داخلی می‌باشد که می‌تواند زیبایی منحصربه فردی را برای اماکن مسکونی، اداری یا تجاری فراهم آورد. قبلا در پستی توضیح دادیم که تفاوت میان کاغذ دیواری و پوستر چیست؟ و پوسترهای دیواری با توجه به کاربری‌ که دارند در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، به همین دلیل شاهد این هستیم که امروزه انواع گوناگونی از پوستر دیواری وجود دارد. در مقاله‌ی آشنایی با انواع پوستر دیواری‌ ، ‌قصد داریم تا به معرفی انواع مختلف پوسترهای دیواری بپردازیم پس با ما همراه باشید.

فهرست:

 • پوستر دیواری پذیرایی
 • پوسترهای دیواری سه بعدی
 • پوستر دیواری طرح گل و طبیعت پوستر
 • دیوار کودک پوستر دیواری کلاسیک

انواع طرح‌های پوستر دیواری

پوسترهای دیواری را می‌توان براساس طرح یا فضایی که قرار است در آنجا نصب شوند دسته‌بندی کرد. در انتخاب نوع پوستر باید به موارد زیر توجه کرد:

 • طرح و رنگ پوستر دیواری با توجه به شرایط محیطی و کاربری آن
 • سلیقه فردی که می‌خواهد از فضا استفاده کند
 • ابعاد فضایی که پوستر در آن نصب می‌شود
 • میزان نور محیط

1- پوستر دیواری پذیرایی

اولین پوستری که در آشنایی با انواع پوستر دیواری قصد معرفی آن را داریم، پوستر دیواری پذیرایی است. پذیرایی‌های در منازل مسکونی از جمله مکان‌هایی هستند که پوسترهای دیواری در آن‌ها نصب می‌شوند. در پذیرایی بیشتر پوستر سه بعدی نصب می‌شوند، زیرا این طرح‌ها فضای پذیرایی را وسیع جلوه می‌دهند. طرح‌های انتزاعی می‌توانند یک انتخاب مناسب برای پوستر دیواری پذیرایی باشند و فضای کلاسیک و زیبایی را به وجود بیاورند.

پوستر دیواری پذیرایی
پوستر دیواری پذیرایی

حتما بخوانید: روش‌های نصب کاغذ دیواری


2- پوسترهای دیواری سه بعدی

یکی از پوسترهایی که علاقمندان زیادی دارد پوسترهای سه بعدی می‌باشد. این پوسترها چشم‌انداز زیبایی را به محیط می‌دهند و می‌توان از آن‌ها علاوه بر منازل مسکونی برای محیط‌های اداری یا تجاری نیز استفاده کرد. مهمترین ویژگی این نوع از پوسترها این است که می‌توانند فضا را بزرگتر از آن چیزی که هست به نمایش بگذارند.

پوسترهای دیواری سه بعدی
پوسترهای دیواری سه بعدی

3- پوستر دیواری طرح گل و طبیعت

طرح گل و مناظر طبیعی یکی از موضوعاتی هستند که می‌توان از آن‌ها در فضاهای مختلف از پذیرایی، اتاق خواب، لابی و راهروها استفاده کرد. طرح گل برای فضاهای کوچک نظیر اتاق خواب‌ها و راهروها مناسب است و جلوه خاصی به چنین فضاهایی می‌دهد.

پوستر دیواری طرح گل و طبیعت
پوستر دیواری طرح گل و طبیعت

حتما بخوانید: نحوه نگهداری از پوستر دیواری


4- پوستر دیوار کودک

اتاق کودکان را هم می‌توان با انواع پوسترهای دیواری تزئین کرد. طرح‌های عروسکی و کارتونی معمولا از استقبال خوبی در بین کودکان برخوردار هستند. علاوه بر آن در بین پسران، طرح‌های ماشین یا ورزش‌ها توپی طرفدار بسیاری دارد.

در انتخاب نوع پوستر دیوار کودکان باید حساس بود و طرحی را انتخاب کرد که برای کودک خسته‌کننده نباشد. همچنین شب هنگام و در زیر نور چراغ خواب جلوه نامناسبی برای کودک نداشته باشد و باعث پریشانی خواب او نشود.

پوستر دیوار کودک
پوستر دیوار کودک

5- پوستر دیواری ورزشی

استفاده از انواع پوستر دیواری ورزشی در بین نوجوانان طرفداران زیادی دارد. البته باشگاه‌های ورزشی نیز از جمله اماکنی هستند که مشتری اینگونه طرح‌ها می‌باشند. طرح‌های موتور و ماشین‌های رالی نیز جز این دسته قرار می‌گیرند که می‌توان از آن‌ها علاوه بر اماکن مسکونی در نمایندگی‌ها خودرو و نمایشگاه‌های اتومبیل نیز استفاده کرد.

پوستر دیواری ورزشی
پوستر دیواری ورزشی

6- پوستر طرح‌های هنری

این طرح‌ها مناسب پذیرایی منازل مسکونی، لابی هتل‌ها و کافی‌شاپ‌ها می‌باشند. اگر قصد دارید چیدمان پذیرایی یا محل سکونت خود را به صورت کلاسیک بچینید‌، حتما به سراغ انواع پوستر دیواری هنری بروید و از آن برای پوشش دیوارها استفاده کنید.

پوستر طرح‌های هنری
پوستر طرح‌های هنری

7- پوستر دیواری حیوانات

حیوانات زمانی که در منظره‌های طبیعی بر روی پوسترها قرار می‌گیرند، زیبایی زیادی پیدا می‌کنند. معمولا از تصاویر اسب، آکواریوم‌های ماهی، آهو، شیر و پلنگ بر روی پوسترها استفاده می‌شود. این نوع پوسترهای دیواری بیشتر در فضاهای لابی و نشیمن‌ها نصب می‌شوند.

پوستر دیواری حیوانات
پوستر دیواری حیوانات

8- پوستر سقفی یا آسمان مجازی

پوسترهای دیواری را تقریبا می‌توان بر روی تمامی سطوح صاف و صیقلی نصب کرد. اگر پوستر دیواری بر روی سقف نصب شود به آن پوستر سقفی گفته می‌شود. باید توجه داشت که پوستر سقفی با آسمان مجازی تفاوت دارد. در آسمان مجازی از پرده‌های نازکی که در پشت آن امکان نورپردازی وجود دارد استفاده می‌شود.

پوستر سقفی
پوستر سقفی

آسمان مجازی

تغییر سبک زندگی باعث شده تا برخی اوقات حتی فرصت نگاه کردن به آسمان را هم نداشته باشیم. شلوغی شهرها و آلودگی هوا در کلان شهرها باعث می‌شود تا نتوانیم به خوبی زیبایی‌های آسمان را ببینیم. آسمان مجازی یکی از ابزارهی مهم در طراحی داخلی ساختمان‌های مدرن می‌باشد. در آسمان مجازی با ایجاد سقف کاذب و با کمک تکنیک‌های نورپردازی فضای آسمان واقعی را شبیه‌سازی می‌کنند.


حتما بخوانید: انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اتاق خواب


9- پوستر دیواری کلاسیک

در پوسترهای دیواری کلاسیک شاهد طرح‌های سنتی، خطاطی یا چهره‌های ادبی و هنری هستیم. این طرح‌ها برای فضاهای هنری نظیر نگارخانه‌ها و فرهنگسراها مناسب هستند. البتّه افراد هنر دوست نیز به چنین طرح‌هایی علاقه زیادی نشان می‌دهند.

پوستر دیواری کلاسیک
پوستر دیواری کلاسیک

10- پوستر دیواری فوتبالی

علاقمندان به فوتبال از قدیم‌الایام، چهره فوتبالیست‌های مطرح و مورد علاقه خود را بر روی دیوار نصب می‌کردند، اما امروزه این امکان وجود دارد که پوسترهای دیواری فوتبالی با جلوه‌های بصری خیره‌کننده تهیه و بر روی دیوارها نصب شوند. این نوع از پوستر مناسب اتاق خواب‌های نوجوانان وجوانان می‌باشد.

پوستر دیواری فوتبالی
پوستر دیواری فوتبالی

11- پوستر دیواری فشن

سالن‌های زیبایی، مزون‌های لباس و فروشگاه‌های پوشاک از جمله مکان‌هایی هستند که می‌توانند پوسترهای دیواری فشن را نصب کنند. چنین دیوارپوش‌هایی می‌توانند در جذب و انتقال حس مناسب به مشتری موثر باشند. طرح‌های فشن علاوه بر مکان‌هایی که نام بردیم می‌تواند در اتاق خواب‌ها نیز بکار گرفته شود.

پوستر دیواری فشن
پوستر دیواری فشن

حتما بخوانید: انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای پذیرایی


نکات مهم قبل از انتخاب پوستر دیواری

پوسترهای دیواری دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام زیبایی‌های مختص به خود را دارند. در انتخاب پوستر باید به نکات مختلفی توجه داشت تا هزینه انجام شده بهترین کارآیی را ایجاد کند. برخی از این نکات عبارتند از:

 • با اجرای ترکیبی کاغذ دیواری، پوستر دیواری، برچسب و رنگ‌ آمیزی می‌توان علاوه بر مدیریت هزینه‌ها زیبایی خاصی به منزل بخشید
 • آماده‌سازی و زیرسازی دیوارها تا پوستر به صورت صاف و یکدست نصب شود
 • تلاش برای ایجاد هارمونی بین پوستر دیواری و وسایل خانه
 • توجه به اصول روانشناسی رنگ‌ها در انتخاب پوستر دیواری
 • مشاوره گرفتن از کارشناسان و متخصصان طراحی
 • سپردن مراحل نصب پوستر به نصاب‌های حرفه‌ای
 • انتخاب بهترین دیوار برای نصب پوستر
 • توجه به کیفیت کاغذ و چاپ پوستر

در پایان باید توجه داشت که در برای آشنایی با انواع پوستر دیواری و انجام طراحی داخلی علاوه بر سلیقه شخصی باید به توصیه‌های متخصصان و نصّاب‌ها توجه کرد. زیرا آن‌ها تجربه اجرای کارهای زیادی را دارند و بهتر از هرکسی می‌توانند به خریداران انواع پوستر دیواری مشاوره بدهند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *